A szappanos hajmosásra való áttérés némi türelmet igényel, de mindenképp megéri átállni a vegyszermentes hajápolásra. Akik használják, többféle hatásról is beszámolnak, például visszatér a haj természetes tartása, megerősödnek a hajszálak, serkenti a hajnövekedést, de olyat is hallottunk már, akinek visszatértek a valaha volt hullámok a hajába a szappanos hajmosástól.
A benne található anyagoktól függően többféle hatás is várható, pl. a hajhullás, korpásodás mérséklődése, megszűnése, a vékony szálú, gyenge haj erősödése, de zsíros hajra is kitűnő. Röviden: dús, fényes, erős haj várható a természetes samponszappanok rendszeres használatától.
Egyéni adottságtól függően 1-2 hónap, amíg a haj megszokja a szappant, ami érthető is, hiszen ha valaki sok évig használt kemikáliákat, kell egy kis idő az átállásra, valamint az eddig megszokott pH semleges anyagok helyett lúgos kémhatással fog találkozni a haj. Ezt az átmeneti időt türelemmel ki kell várni, de az sem ritka, hogy azonnal szereti a haj a szappant. A szappanos hajmosást nem kúraszerűen kell végezni, ha egyszer megszokta a haj és szereti, egyszerűen térjünk át erre a vegyszermentes megoldásra egész életünkben. Tudni kell azt is, hogy vannak olyan hajproblémák, például a hajhullás, ami egyéb betegségek tüneteként is felléphet. Ilyen lehet a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése, vashiányos vérszegénység, a változó korban lévő nők hormonháztartásának megváltozása, a férfias típusú kopaszodás, mely utóbbi leginkább örökletes tényező, jelentkezhet bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként stb. A számottevő hajhullás okát mindenképpen orvossal kell tisztázni!
Miből készülnek a samponszappanok?
A jó kézműves hajmosó szappanok természetes olajokból, vajakból készülnek, tiszta illóolajok kerülnek bele, nem tartalmaznak pl. kőolajszármazékot vagy más egészségre káros kozmetikai alapanyagot, és gyakran találhatunk bennük olyan értékes adalékanyagokat (pl. iszap, méz, gyógynövények), amik a különböző hajproblémákat hivatottak enyhíteni. A szappan kémhatása lúgos, ami mintegy megnyitja a haj szerkezetét, így alaposan tisztít. Hajmosás után ecetes vagy citromleves öblítés teszi fényessé a hajat, ami egyúttal vissza is zárja a hajszálak felszínét.
A samponszappanban a legfontosabb alapanyag a kókuszvaj, ami amellett, hogy ápolja a hajat, dúsan habzik is. Fokozza a habzást a ricinusolaj, de mindannyian hallottunk már a ricinusolajos hajpakolásról, ami bámulatosan serkenti a hajnövekedést, és puhává teszi azt. Az olívaolaj vagy a sheavaj a haj hidratálás miatt fontos összetevő. Gyakori összetevők még a dióolaj vagy a lenmagolaj is.
Mire jók az adalékanyagok?
A samponszappanhoz tett különböző anyagok segíthetnek egy-egy hajprobléma megoldásában, a kellemetlen tünetek enyhítésében. Ezek közül a leggyakrabban használtakat soroljuk fel.
Agyagok: a sárga és zöld agyag óvják a haj természetes védőrétegét, eltávolítják a koszt, a felesleges zsírt a hajról, normalizálják a faggyútermelést.
Holt-tengeri iszap: jót tesz a hajgyökereknek, erősíti a hajhagymákat, csökkenti a hajhullást, különleges ásványi anyagokkal és sókkal táplálja a fejbőrt, a pikkelysömörös fejbőrre is jótékony hatással van.
Csalánlevél: serkenti a fejbőr vérellátását, csökkenti a haj zsírosságát, korpásságát.
Rozmaring, zsálya: frissíti a fejbőrt, akadályozza a hajhullást.
Méz: hidratálja a száraz hajat, fényessé teszi, valamint antibakteriális hatású.
Kecsketej: szintén a száraz haj kondicionálásra jó.
Tojás: a tojás sárgája önmagában is tisztít, a száraz, durva hajat puhává teszi. Hajpakolásnak is kiváló.
Sör: a benne lévő komló nyugtatja a bőrt, gyorsabb növekedésre serkenti a hajat, tartást ad neki, fényesebb és könnyen fésülhető lesz.
Kávé: a koffein serkenti a fejbőr vérellátását, a hajhagymák megerősödnek.
Milyen illóolajok vannak a samponszappanokban?
Először is tegyünk különbséget az illóolajok és az illatolajok között. Röviden: az illóolajat különböző eljárásokkal növényekből vonják ki, terápiás célokra használhatók, az illat olajokat – melyeknek ugyan tartósabb az illatuk – szintetikus úton állítják elő, terpiás célokra nem alkalmasak. A gyártók feltüntetik a csomagoláson ezt különbséget, figyeljünk arra, hogy a tiszta illóolajat válasszuk.
A legnépszerűbb illóolajok és hatásaik a hajra:
- zsíros hajra: citrom, levendula, rozmaring, ciprus, bergamott, borsmenta
- korpás, viszkető fejbőrre: teafa, levendula, eukaliptusz
- száraz hajra: ylang-ylang, eukaliptusz, geránium, rozmaring, rózsafa
- hajhullás ellen: rozmaring, zsálya, cédrus, boróka, kamilla, levendula
Magas vérnyomásban szenvedők ne használjanak rozmaring illóolajat, a kismamák pedig kerüljék a borsmentát, a kámfort, az eukaliptuszt.
Hogyan kell hajat mosni szappannal?
A legfontosabb a szappanos hajmosás után az alapos, tiszta vízzel való hosszas öblítés, hogy a szappan maradéktalanul eltűnjön a haj felszínéről.
- Dörzsöld át a vizes hajad a samponszappannal, remekül fog habzani.
- Öblítsd le többször, hogy minden szappanmaradvány lejöjjön.
- Miután teljesen tiszta a hajad, következzen a citromos vagy ecetes hajöblítés. Ajánlott arány 1 liternyi öblítővízhez: 1 rész citromlé vagy ecet, 2 vagy 3 rész langyos víz. Tapasztald ki, mennyi az ideális neked.
- A szappanozás után használhatod nyugodtan a megszokott hajbalzsamodat, nem fogja „semlegesíteni” a samponszappan jótékony hatásait. Ha már a hajadon van a balzsam, ritka fogú fésűvel fésüld ki, majd öblítsd le sima tiszta vízzel a balzsamot.
- Lehetőleg hajszárító nélkül, vagy nem meleg levegőre állított hajszárítóval szárítsuk meg.
Az eredmény puha, selymes haj lesz. A festett hajat nem károsítja a szappan, nem fakítja ki, gyerekek haja is mosható vele, arra azonban ügyelni kell, hogy ne kerüljön a szembe, mert bizony csíp. Akármivel is mosol hajat, ne tedd minden nap, nem tesz jót a haj szerkezetének.
Olajos hajpakolások: visszatér a haj ereje
Hetente egyszer-kétszer érdemes ezeket az egyszerű hajpakolásokat elkészíteni, a probléma mértékétől függően már 3-4 hét után jelentkezik tényleg csodás hatásuk. Az argán olaj, a ricinusolaj (ez önmagában nem ajánlatos, mert elképesztően nehezen jön ki a hajból, így csak olajkeverék részeként szoktuk használni), a lenmagolaj, a kókuszolaj, a rizskorpaolaj mind a haj barátai. Akár zsíros, akár száraz a hajad, az olajos hajpakolások a hatóanyagaik révén mindegyik típusú hajon segíthetnek.
Hogyan kell használni?
Hajmosás előtt fél órával könnyed mozdulatokkal vidd fel a hajra, minél közelebb a hajtövekhez. Tekerd be a hajad törülközővel, 30 perc után jöhet a hajmosás. Az az igazi, ha a hajmosás előtti napon, éjszakára a fejünkön marad. Csak annyi olajat tegyél a hajadra, amennyit nagyjából fel is szív, ne tocsogjon benne! Ha felszívta a hajad, nem kell törülközőben aludni, elég a párnára teríteni
Hajpakolás korpás, viszkető hajra
A korpás hajra jellemző: lehet zsíros is és száraz is a haj, kellemetlenül viszket, gyakori a hajhullás, rugalmatlan, fénytelen, fakó.
Holt-tengeri iszapos hajpakolás
– 1/2 vagy 1 evőkanál (a haj hosszától függően) holt-tengeri iszap
– annyi Argán olajos hajpakolás vagy Ricinusolajos hajpakolás, amennyivel egy kellemes, tejföl állagú masszát tudsz keverni.
– 1-2 csepp teafa illóolaj
Vidd fel a hajadra a keveréket, minél közelebb a hajtövekhez. Csavard be a hajat nejlonnal, arra tekerj törülközőt, 30 perc múlva öblítsd le alaposan langyos vízzel, ez után jöhet a hajmosás. Sebes, sérült fejbőrre ne használj iszapot!
Ilyen is van: allergia az iszapra, használat előtt végezz bőrpróbát!
Szerző: Nagy Tünde